Gretchen can buy 17.4 ounces of Brand A toothpaste for $5.22, or she can buy 26.6 ounces of Brand B toothpaste for $6.65. Which of the following explains which is the better deal? A. Brand A is the b

Gretchen can buy 17.4 ounces of Brand A toothpaste for $5.22, or she can buy 26.6 ounces of Brand B toothpaste for $6.65. Which of the following explains which is the better deal?

A. Brand A is the better deal, because it costs $0.08 less per ounce than Brand B.

B. Brand A is the better deal, because it costs $0.05 less per ounce than Brand B.

C. Brand B is the better deal, because it costs $0.08 less per ounce than Brand A.

D. Brand B is the better deal, because it costs $0.05 less per ounce than Brand A.