If a container holds 2.75 oz and costs $1, how much does it cost per oz? Can you please tell me how to calculate it by step too? Thanks!

If a container holds 2.75 oz and costs $1, how much does it cost per oz? Can you please tell me how to calculate it by step too? Thanks!