Jill bought oranges anc Dananas. She bought 12 pieces of fruit and spent $5. Oranges cost $0.50 each and bananas cost $0.25 each. Write a system of equations to model the problem. Then solve the syste

Jill bought oranges anc Dananas. She bought 12 pieces of fruit and spent $5. Oranges cost $0.50 each and bananas cost $0.25 each. Write a system of equations to model the problem. Then solve the system algebraically. How many oranges and how many bananas did Jill buy?