West and Company uses the LIFO method to calculate inventory values. Their beginning inventory consisted of 200 units at a cost of $9.00 each. Purchases included 300 units at $10.00 each on February 1

West and Company uses the LIFO method to calculate inventory values. Their beginning inventory consisted of 200 units at a cost of $9.00 each. Purchases included 300 units at $10.00 each on February 18; 400 units at $11.00 each on July 16; and 100 units at $12.00 each on December 5. If there were 300 units remaining in inventory at the end of the year, what was the cost of goods sold?